Osvobození placení daně z nemovitosti pro nás skončí v roce 2012
Osvobození novostaveb skončí příští rok, zateplení v roce 2012
Další žhavou novinkou daně z nemovitostí je, že novela zákona, která bude účinná od ledna, zruší osvobození od daně u novostaveb a zateplených staveb. Předlohu již schválila Sněmovna a Senát a podepsal i prezident.
Novostavby budou osvobozeny od daně naposledy v příštím roce. To se bude týkat všech novostaveb, tedy i těch, které již nějakou dobu čerpají osvobození a ani se započtením roku 2009 nevyčerpají zcela patnáctiletou lhůtu pro osvobození, která je dána v nyní platném zákoně.
Příklad: Rodina Novákových postavila nový dům a od roku 2001 díky osvobození daň z nemovitostí neplatí. Přestože počítala s tím, že daň se jí nebude týkat celých 15 let, od roku 2010 se na ni daň bude vztahovat.
Jiný příklad: Mladí manželé Jonákových si postavili dům a letos dostali kolaudační souhlas s užíváním stavby. Vzhledem k přijaté novele zákona mají možnost uplatnit osvobození od daně jen příští rok. I tak se jim to vyplatí, protože obec zvýšila s pomocí místního koeficientu daň na dvojnásobek, a tak ušetří skoro 1500 korun.
Stavební povolení je nutné
Jinak je tomu u zateplených budov. Dnes platí, že mohou být osvobozeny od daně na dobu pěti let, tato lhůta se počítá od roku následujícího po provedení zateplení. Novela stanoví, že u zateplení lze využít toto osvobození naposledy v roce 2012.
Osvobození mohou využít všichni vlastníci bez ohledu na to, zda jde o obytný dům, rodinný domek či byt ve vlastnictví. Podmínkou ale je, že na provedení zateplení bylo vydáno stavební povolení. Tato podmínka je stanovena v zákoně a finanční úřad ji v žádném případě nemůže prominout.
O osvobození od daně je třeba požádat formou daňového přiznání. Příslušný je finanční úřad, v obvodu jehož působnosti leží nemovitost. Přiznání se podává do konce ledna. Kdo tedy chce být osvobozen poprvé v roce 2009, musí podat přiznání do konce ledna 2009.
Jak postupovat
Zateplování budov v ČR rychle postupuje, a tak lze očekávat, že bude velký zájem alespoň do roku 2012 využít osvobození od daně. Ukážeme na příkladu, jako je možné konkrétně postupovat.
Příklad: Vlastníci bytů v panelovém domě na pražském sídlišti loni začali se zateplením svého paneláku a letos v květnu bylo vydáno kolaudační rozhodnutí. I když vědí o připravované novele, přesto chtějí od příštího roku osvobození uplatnit. Získají ho sice jen na čtyři roky (2009, 2010,
Pokud by ale v některém z příštích let Praha použila místní koeficient, kterým by se mohla daň z bytu zvýšit na dvojnásobek až pětinásobek, byla by jejich úspora mnohem vyšší.
Úspora na dani vlastníkům bytů ale nespadne zcela automaticky. Každý z nich musí podat do konce ledna finančnímu úřadu přiznání k dani, kterým se žádá o osvobození od daně.
Vyplnění přiznání však není zcela jednoduchá věc, zvláště pro některé starší lidi. Výbor společenství vlastníků proto připraví pro jednotlivé velikosti bytů po konzultaci s finančním úřadem jakási vzorová přiznání, podle nichž většina lidí bude moci své konkrétní přiznání snadno vyplnit. Ostatní zajdou na finanční úřad, který s vyplněním poradí.
I po novele zákona zůstane zachováno osvobození od daně na dobu pěti let u staveb, v nichž se změnil systém vytápění přechodem z pevných paliv na obnovitelné energie solární, větrné, geotermální a biomasu.
Zdroj: Právo - 20.12.2008
Autor: Vladimír Čechlovský
Strana: 21
Rubrika: Rodinné finance